Temperatura znów poszybuje w górę. Wieczorem możliwe gwałtowne burze - Oleśnica - nowinyolesnickie.pl

 

Foto: OSP Ligota Mała 

Po piątkowych burzach, które dały się we znaki mieszkańcom powiatu oleśnickiego i postawiły strażaków w stan gotowości, pogoda ponownie może pokazać swoje groźniejsze oblicze. Synoptycy ostrzegają, że sobota przyniesie jeszcze wyższe temperatury, a pod wieczór nad region mogą nadciągnąć silne burze.

W piątek strażacy z powiatu oleśnickiego wielokrotnie wyjeżdżali do usuwania skutków gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Interwencje dotyczyły przede wszystkim powalonych drzew i konarów, które blokowały drogi oraz stwarzały zagrożenie dla mieszkańców. Miejscami występowały także problemy z dostawami energii elektrycznej.

Jak prognozują meteorolodzy, sobota upłynie pod znakiem bardzo wysokich temperatur. Słupki rtęci mogą przekroczyć 30 stopni Celsjusza, a odczuwalna temperatura będzie jeszcze wyższa.

W drugiej części dnia sytuacja pogodowa ma się jednak zmienić. Nad Dolny Śląsk może wkroczyć chłodniejszy front atmosferyczny, który przyniesie burze. Lokalnie mogą im towarzyszyć intensywne opady deszczu, silny wiatr, a nawet grad.

Służby apelują o zachowanie ostrożności. W czasie burzy warto unikać parkowania samochodów pod drzewami, zabezpieczyć przedmioty znajdujące się na balkonach i posesjach oraz śledzić bieżące komunikaty pogodowe.

Jeśli prognozy się sprawdzą, dla strażaków może to oznaczać kolejny pracowity wieczór.

Źródło: IMGW, informacje służb ratunkowych