IMGW podniosło alert do najwyższego stopnia. Nawet 42°C na Dolnym Śląsku! - Oleśnica - nowinyolesnickie.pl
Mieszkańcy Dolnego Śląska muszą przygotować się na wyjątkowo trudne warunki pogodowe. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podniósł ostrzeżenie przed upałami do 3. stopnia, czyli najwyższego poziomu zagrożenia.
Ostrzeżenie będzie obowiązywać od godz. 11:00 w sobotę, 27 czerwca, do godz. 20:00 w poniedziałek, 29 czerwca 2026 roku i obejmuje 25 powiatów województwa dolnośląskiego, w tym powiat oleśnicki.
Według prognoz najgoręcej będzie w niedzielę, gdy temperatura może wzrosnąć nawet do 42°C. Uciążliwe będą również noce – termometry mogą wskazywać nawet 24°C, co oznacza tzw. noce tropikalne, utrudniające organizmowi odpoczynek.
W związku z nadchodzącą falą upałów odbyła się wideokonferencja z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim omówiono przygotowania do ekstremalnych temperatur i potwierdzono gotowość służb do działania.
Podczas spotkania przypomniano również o 17 rekomendacjach dla samorządów i służb, które mają pomóc ograniczyć skutki wysokich temperatur. Zwrócono uwagę m.in. na możliwość zmiany terminów imprez masowych i wydarzeń sportowych odbywających się podczas największych upałów oraz prowadzenie szerokiej akcji informacyjnej dla mieszkańców.
Synoptycy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. W czasie największego nasłonecznienia należy unikać długiego przebywania na słońcu, regularnie pić wodę i zwracać uwagę na osoby starsze, dzieci oraz zwierzęta, które są najbardziej narażone na skutki ekstremalnych temperatur.
Źródło: Dolnośląski Urząd Wojewódzki, IMGW
