Rozbita grupa oszustów internetowych. Straty sięgają 700 tys. zł - Oleśnica - nowinyolesnickie.pl

 


Policjanci z Wrocławia zatrzymali trzy osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami internetowymi. Sprawa dotyczy wyłudzeń sprzętu elektronicznego i wykorzystania nielegalnie pozyskanych danych.

Jak ustalili funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą, zatrzymani działali według powtarzalnego schematu. Zawierali umowy przez internet z operatorami sieci komórkowych i sklepami ze sprzętem elektronicznym, posługując się cudzymi danymi. Do tego wykorzystywali fałszowaną dokumentację.

W ten sposób wyłudzali urządzenia, których łączna wartość sięga blisko 700 tysięcy złotych.

W trakcie działań okazało się, że dwóch z zatrzymanych mężczyzn było już wcześniej poszukiwanych do odbycia kary pozbawienia wolności. Cała trójka usłyszała zarzuty, za które grozi kara do 8 lat więzienia. Śledczy nie wykluczają, że sprawa ma charakter rozwojowy i mogą pojawić się kolejne zarzuty.

Sprawa pokazuje, jak duże znaczenie mają dziś dane osobowe i jak łatwo mogą zostać wykorzystane w przestępczym procederze.

Na tym etapie policja nie ujawnia szczegółów dotyczących skali działalności grupy ani liczby pokrzywdzonych.

Źródło: komunikat policji